مهمان   -  ورود   |   جمعه,31 خرداد 1398
کد : 143936 تاریخ انتشار : 1393/09/17 زمان انتشار : 12:25:31

رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران تأکید کرد:
ضرورت حذف ارتباط بین شهرساز و مالک


مهندس نائیج پور با تاکید بر حذف ارتباط بین شهرساز و مالک اظهار داشت:شهرسازی باید حوزه ای باشد که توسط حاکمیت اداره شود و شهرسازان باید از سوی مرجع دیگری معرفی شوند تا بدین ترتیب شهرسازی جایگاه واقعی خود را پیدا کند .

به گزارش روابط عمومی سازمان، مهندس تورج نائیج پور رئیس سازمان در اولین جلسه هم اندیشی کمیته تقویت و توسعه فرهنگ و ارزش های اسلامی در شهرسازی که روز شنبه 15آذرماه در محل سالن اجتماعات هتل بادله ساری برگزار شد اظهار داشت: سالیان سال در حوزه مقررات ملی و آیین ناتمه های ساختمانی فعالیت کردیم تا ساختمان مقاوم در برابر زلزله و بلایای طبیعی داشته باشیم .

وی افزود: ولی در نهایت این فعالیت ها منجر به این شد که ساختمان های جور در مکان های ناجور ساخته شوند و شهرسازی در ساخت و سازها عقب ماند.

مهندس نائیج پور ادامه داد:در مازندران 85درصد پروژه ها به کمیسیون ماده 100 و ماده 99 و همچنین کارگروه ماده5 ارجاع می شوند و خیلی از پروژه ها مطابق طرح های مصوب نیستند.

به گفته وی ضعف طرح ها از یک سو و ضعف مجریان قانون از سوی دیگر که نتوانستند طرح ها را پیاده کنند منجر به این نابسامانی در شهرسازی شده است.

رئیس نظام مهندسی ساختمان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رابطه ارزش ها اسلامی با شهرسازی بیان داشت: عقل و وحی عناصر صادق در دین هستند و اگرکاری که انجام می شود مطابق عقلانیت باشد اسلامی هم خواهد بود.

وی ادامه داد :اسلام به حق الناس تاکید دارد در حالی که حقوق شهروندی در ساخت و سازها نادیده گرفته می شود و عام از ساختمان احداث شده متضرر می شوند.

مهندس نائیج پور با بیان اینکه شهرداری ها در طی دو هفته جواز ساخت به مالک صادر می شود گفت: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته قبل از صدور جواز برای پروژه های زیر 10هزار متر اطلاعیه ای منشر کرده و اعتراض های مردم در این خصوص را بررسی می کنند و دو ماه روند صدور جواز ساخت زمان طی میکند در حالی که در کشور ما برخی از شهرداری ها طی دو هفته برای ساختمانی که ساخت آن چهار سال به طول خواهد انجامید جواز ساخت صادر می کنند.

وی بیان داشت: پیش بینی اولیه شهرها  در مازندران درست نبود و تمام حریم جزو شهرها شدند و خیلی از جاها هم مجوز ساخت به مردم داده نشد ولی مرد با وجود کمیسیون ماده100 ساختند و مساحت شهری مثل ساری از 300 هکتار به 1300 هکتار رسید.

وی افزود: با مدیریت محدود کننده نتوانستیم تعریف درستی برای موضوعات داشته باشیم و مدیریت حمایتی باید در راس سیاست گذاری ها قرار گیرد.

رئیس سازمان با اشاره به ضرورت حفظ حریم خصوصی افراد و جلوگیری از اشرافیت در شهرسازی و احداث بنا گفت: با ورود افراد غیرمتخصص به این حوزه بخشی از خدمات شهرسازی صوری شده و باید بررسی شود که آیا شهرسازی صوری انجام خواهد شد یا واقعی و این دغدغه نظام مهندسی است.

مهندس نائیج پور با تاکید بر حذف ارتباط بین شهرساز و مالک اظهار داشت:باید به نظام دیگری برسیم و شهرسازی باید حوزه ای باشد که توسط حاکمیت اداره شود و هزینه آن توسط نظام مهندسی یا سایر سازمان های مربوطه پرداخت شود.

این مقام مسئول ادامه داد :شهرسازان باید از سوی مرجع دیگری معرفی شوند تا ارتباط مالک و شهرساز حذف شود و بدین ترتیب شهرسازی جایگاه واقعی خود را پیدا کند .

رئیس سازمان با اشاره به نقش سازمان های مردم نهاد درجامعه گفت: خیلی از کشورهای جهان سازمان های مردم نهاد حافظ شهرسازی هستند و امیدواریم که انجمن شهرسازان کشور هم بتواند نقش خود را در این بخش ایفا کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان ، شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در راستای بکارگیری از ظرفیت ها و تجربیات استان ها در اجرایی شدن خط مشی مصوب در هفدهمین اجلاس هیأت عمومی ، دبیرخانه کمیته اجرایی " تقویت و توسعه فرهنگ و ارزش های اسلامی در شهرسازی"را به نظام مهندسی ساختمان مازندران واگذار کرد که در پی تشکیل دبيرخانه كميته اجرايي بند اول خط مشي 17 گانه سازمان در مازندران  ،نخستين جلسه هم انديشي این کمیته  روز شنبه 15 آذرماه در محل هتل بادله ساری برگزار شد.
 

 

 

 نظرات بینندگان :

  
نظری برای نمایش وجود ندارد

نظرات شما :
* نام :
* ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :
تصوير امنيتي :