مهمان   -  ورود   |   شنبه,3 فروردين 1398
کد : 3100 تاریخ انتشار : 1392/09/25 زمان انتشار : 08:50:29

ناشناخته بودن معماری معاصر


پدرمعماری نوین ایران و استاد با سابقه معماری اعلام کرد: معماری معاصر ایران از دوران قاجار به یادگار مانده است و متاسفانه در بین نسل جوان بخصوص مهندسان معمار جوان ناشناخته است و از سوی دیگر به دلیل پیروی از مراجع غربی معماری نوین کشور هم به ابتذال کشیده شده است .

به گزارش شاسا ، دکتر ایرج اعتصام متولد سال ۱۳۰۹ گرگان است. وی مدرک دکترای معماری خود را از دانشگاه فلورانس در سال ۱۳۳۹ اخذ کرد و در حال حاضر کارشناس ارشد طرح ‌ریزی منطقه‌ای سازمان ملل متحد است .

ایرج اعتصام که جهت بازدید از استان گلستان و همچنین شرکت در همایش تجلیل از وی در گرگان حضور یافته بود ضمن انتقاد ازمعماری نوین کشور گفت: معماری معاصر ایران متعلق به دوران قاجار است و با توجه به سفر ناصرالدین شاه به غرب تحت تاثیر معماری غربی قرار گرفته است .

وی افزود: در این معماری علی رغم الگو برداری از غرب سعی شده تا اصول معماری ایرانی حفظ شود و حتی در بسیاری از موارد معماران غربی طراح که آن زمان به کشور ما می آمدند سعی کردند در سازه های خود از خصوصیات معماری ایرانی به خوبی بهره ببرند .

اعتصام بیان کرد: بسیاری از آثار به جا مانده تاریخی کشور متعلق به دوران قاجار و پهلوی است و در همین دوران هم خصوصیات معماری غرب مانند پله تشریفاتی ، سرسرا، ستون و سرتون به ساختمان های کشور اضافه شد. وی ادامه داد: سازه هایی مانند عالی قاپو یادگار همین معماری است، اما با تمام تقلید ها ساختمان ها به صورت قدیمی خودش باقی ماند .

دکتر اعتصام تصریح کرد: بعد از انقلاب به دلیل جنگ تحمیلی تمام تلاش کشور دفاع از مرز و بوم بود و به همین دلیل کلیه برنامه های معماری و شهر سازی تحت تاثیر جنگ قرار گرفت .

وی با بیان این که استاد و دانشجو در جنگ حضور داشتند ضمن انتقاد از معماری حال حاضر کشور خاطر نشان کرد: بعد از جنگ متاسفانه به دلیل فاصله ای که افتاد و مشکلاتی مانند نبود مراجع فارسی زبان مناسب دانشجوها به سمت مجلات و منابع غربی کشیده شدند و در حال حاضر معماری کشور با ابتزال رو به رو است .نظرات بینندگان :

  
نظری برای نمایش وجود ندارد

نظرات شما :
* نام :
* ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :
تصوير امنيتي :