مهمان   -  ورود   |   پنج شنبه,30 آبان 1398
کد : 406430 تاریخ انتشار : 1398/04/19 زمان انتشار : 12:58:59

ریاست سازمان در دیدار با احمدی لاشکی نماینده مجلس بیان کرد:ارتباط خوب و سازماندهی شده میان نظام مهندسی ساختمان و نمایندگان مجلس، زمینه ای برای هویت مردمی و بهره وری فعالیت های صنفی و تخصصی سازمان است/ احمدی لاشکی: از ظرفیت های مشاوره ای و تخصصی نظام مهندسی برای ارائه دیدگاه های کارشناسانه در موضوعات مهم ملی همچون انتقال آب دریای خزر و اصلاح قانون نظام مهندسی باید بهره برده شود.


به گزارش روابط عمومی سازمان، دکتر فرشیدرضا حقیقی ریاست سازمان در دیداری که میان اعضای هیئت‌مدیره سازمان با  قاسم احمدی لاشکی نماینده مردم شریف نوشهر، چالوس و کلاردشت در محل سازمان برگزار شد، با تأکید بر اهمیت ارتباطات خوب نظام‌مهندسی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ابراز امیدواری کرد تا نظرات کارشناسان و مدیران سازمان نظام‌مهندسی نیز در روند بررسی و اصلاح قانون نظام‌مهندسی به‌طورجدی لحاظ شود.

وی ضمن اشاره به ماهیت غیرانتفاعی بودن و استقلال مالی این سازمان صنفی، از اهتمام جدی مهندسان عضو جهت بقای تخصصی آن و تقویت زیرساخت‌های آموزشی و خدماتی سازمان نظام‌مهندسی خبر داد. حقیقی بیش از سی درصد هزینه‌های سازمان را در راستای ترویج فرهنگ و اصول مهندسی دانست و برگزاری کلاس‌های آموزشی مهارتی و ارتقا، مراسم روز مهندسی، روز کاروکارگر و همایش‌ها و نشست‌های تخصصی را تنها بخشی از فعالیت‌های سازمان برشمرد.

دکتر حقیقی در ادامه بیان عملکردهای آموزشی، ترویجی و تنسیقی سازمان نظام‌مهندسی، به بحث‌های بیمه‌ای مهندسان نیز اشاره و با اشاره به برخی از رویه‌ها و چالش‌های آن، خواستار افزایش اعتبار شغلی و ضمانتی برای همه مهندسان به‌خصوص اعضای دارای پروانه اشتغال شد. وی خواستار ایجاد سازوکار قانونی جهت بهره‌برداری مهندسین از صندوق بیمه‌ای شد که مالکین و کارفرمایان هزینه آن را می‌پردازند.  

در ادامه این جلسه هرکدام از اعضای حاضر در نشست نیز به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

احمدرضا گران تأکید بر پیگیری نمایندگان مجلس جهت اجرایی شدن ماده 4 آیین‌نامه اجرایی قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان و کیفی سازی و تعیین صلاحیت‌ها،  حضور نماینده سازمان‌های خصوصی علاوه برنهادهای دولتی و عمومی در کمیته تخصصی تعیین مصادیق شفافیت، تورج نائیج پور استفاده از ظرفیت‌های تخصصی مهندسان در جهت پشتیبانی از طرح‌های حمایتی، عادل منصورکیایی سلیقه‌ای عمل کردن برخی از مراکز خدماتی و تصمیم‌گیری درزمینه رعایت طرح‌های جامع و تفصیلی ضوابط شهرسازی و عدم توجه کافی در اعمال نظرات نظام‌مهندسی در موضوع کمیسیون ماده 5، سیف اله علی نیا زمان مسئولیت مهندسان در ساختمان‌ها و توزیع بودجه برحسب شرایط جغرافیایی هر استان و لزوم پروانه موقت برای ساختمان‌ها یا سنددار شدن زمین‌های دارای کاربری، محمد فیروزیان توجه ویژه به بحث تراکم و افزایش سطح اشغال بدون درنظرگرفتن ظرفیت‌های شهری و حسین نعمتیان درخصوص اجرایی شدن بیمه همگانی حوادث طبیعی و مشکلات موجود راههای ارتباطی غرب با مرکز استان و استفاده از ظرفیت حمل و نقل ریلی و دریایی توضیحاتی را ارائه دادند.

احمدی لاشکی نماینده نوشهر، چالوس و کلاردشت نیز در این نشست ضمن ابراز خرسندی از جلسه با منتخبان جامعه مهندسان در سازمان نظام‌مهندسی ساختمان، افزایش آمار کمی مهندسان را هم یک فرصت و هم در صورت عدم آموزش‌های کاربردی و مهارتی یک معضل دانست. و بر این اساس نقش سازمان نظام‌مهندسی را در جهت افزایش کیفی ارتقای دانش و مهارت‌های اجرایی و نظارتی مهندسان عضو بسیار حیاتی و مهم برشمرد.

نائب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر اهمیت مشاوره گرفتن از سازمان‌های صنفی همچون نظام‌مهندسی در موضوعات ملی همچون انتقال آب دریای خزر و یا اصلاح قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان، بر رایزنی و پیگیری‌های جدی خودش با اعضای کمیسیون عمران مجلس اشاره کرد و بر استفاده از ظرفیت مجمع نمایندگان استان را نیز برای دفاع از نظرات کارشناسی و حفظ اعتبار جامعه مهندسی نیز تأکید نمود.

 نظرات بینندگان :

  
نظری برای نمایش وجود ندارد

نظرات شما :
* نام :
* ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :
تصوير امنيتي :